გაკვეთილები

სასწავლო წლის მანძილზე გამოყენებული კოგნიტური დაიგრამები


































გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის თემა
თაფლის წვეთი
საგანი/ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი გვარი
ქართული ენა
ნინო ქიმერიძე
სწავლების საფეხური / კლასი
დაწყებითი/ II-2  კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
29 მოსწავლე
1 სსსმ მოსწავლე - სენსორული დარღვევა(სმენის დაქვეითება).
სასწავლო მიზნები










სასწავლო მიზნები სსსმ მოსწავლისთვის
მოსწავლე შეძლებს:



მოსწავლე შეძლებს ლექსიკურ ერთეულებზე დაყრდნობით მხატრული ტექსტის გაგება- გააზრებას.ვარაუდების გამოთქმას. პერსონაჟების  ქცევის გარჩევა და მათი მოქმედების დამახასიათებელი ნიშან_თვისებების დასახელება. საზოგადობაში ქცევის წესების განსაზღვრა.



 მარტივი ტესტის წაკითხვას.
 ნაცნობ ლექსიკურ ერთეულებზე დაყრდნობით მხატრული ტექსტის გაგებას.
პერსონაჟების ამოცნობას.






                                                                                                       

მისაღწევი შედეგები ესგ. მიხედვით











მისაღწევი შედეგები ესგ. მიხედვით სსსმ მოსწავლისთვის

ქართ.  II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს  ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
ქართ. II. 9. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის მარტივი სტრატეგიების გამოყენება.
ქართ. II. 10. მოსწავლეს შეუძლია  სხვადასხვა სახის მარტივი ინფორმაციული ტექსტების (მოსაწვევი ბარათის, დღის რეჟიმის,  სხვადასხვა ტიპის სიებისა  და სხვ.) შედგენა და გაფორმება კომპოზიციური მახასიათებლების დაცვით.
შეძლებს:
·         გააგრძელებს სხვის მიერ დაწყებულ კითხვას.
·         ტექსტზე დაყრდნობით ამოიცნობს პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას, თვისებებს);
·         გამოხატავს კონკრეტული პერსონაჟის ქმედებით აღძრულ ემოციებს.
·         ამოიცნობს წიგნის მარტივ სტრუქტურას: წიგნის ყდას, თავფურცელს ავტორისა და სათაურის მითითებით, ტექსტს, სარჩევს;
·         გამოყოფს მითითებულ ან საჭირო აბზაცს, ტექსტის დასაწყისსა და დასასრულს.

მოსწავლეთა წინარე ცოდნა









სსსმ მოსწავლის წინარე ცოდნა
მოსწავლე ფლობს ინფორმაციას, მწერების შესახებ.იციან მათი სარგებლიანობა    ბუნებაში.ასევე ახარისხებენ მათ გამნასხვავებელი ნიშნების მიხედვით.
      ▪ შეუძლიათ მასწავლებლის მიერ წაკითხულ მხატვრულ ტექსტებში ინფორმაციის მოძიება, მონაკვეთებად წაკითხვა და გაგება.
         ▪ იყენებენ კითხვის მარტივ სტრატეგიებს.ილუსტრაციების ან სათაურის მიხედვით ამოიცნობენ ტესტის შესაძლო შინაარსს.

ფლობს ინფორმაცის მწერების შესახებ.იცის მათი სარგებლაინობა ბუნებში.ახარისხებს განმსხვავებელი ნიშნებს მიხედვით.მასწავლებლის მითითებით შეუძლი,მასწავლებლი მიერ წაკითხულ ტექსტში მონაკვეთის წაკითხვა ,გაგება.
იყენებს კითხვის მარტივ სტრატეგიებს.ილუსტრაციის მიხედვით ამოიცნობს ტექსტის შესაძლო შინაარსს.

გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
მოსამზადებელი  ფაზა - საორგანიზაციო საკითხები ,მისალმება,სიის ამოკითხვა -1 წთ   
აქტივობა - 1- გამოწვევს ფაზა-5 წთ
გაკვეთილს ვიწყევ გამოწვევით,დაფაზე ვაკრავ გამოჭრილს ფუტკარს,რომელსაც არ აქვს ფრთები.მოსწავლეებს ვეკითხები რომელი მწერია? შემდეგ  ვშლი დაკეცილ ფრთას ,სადაც აწერია მარცვალი თა..
რა შეიძლება ეწეროს მეორე ფრთაზე?მოსწავლეები გამოთქვავენ ვარაუდებს.
რატომ ფიქრობ ასე?
ვშლი მეორე ფრთას ,სადაც ასერია ფლი. ვასახელებთ სიტყვას თაფლი.
ამის შემდეგ ვეუბები,რომ ფუტკარს კიდევ აქვს ორი პატარა ფრთა და იმ ფრთას გამოვშლი.სადაც წერია წვე.
რომელი მარცვალი შეიძლება ეწეროს მეოთხე პატარა ფრთაზე?
რატომ ფიქრობთ ასე?
ამის მერე ვშლი მეოთხე ფრთას და იქ აწერია თი.
ვასახელებთ მიღებულ სიტყვებს „თაფლის წვეთი“

თაფლის წვეთი
სათაურის მიხედვით ასოციაციური რუკა.რაზე შეიძლება იყოს მოთხრობა?-





2.აქტივობა - გასეირნება ილუსტრაციებში.წიგნის ყდის ,გვერდების,ილუსტრაციების გაცნობა მასწავლებლის მიერ.-2წთ
3.აქტივობა-ლექსიკური ერთეულები-4წთ

ფორმატზე დახატული სკა,რომელსაც აქვს უკან კონვერტი და ალაგია უცხო სიტყვები.
რისთვის გვინდა სკა?
სკაში რას იანხავს ფუტკარი?
ამოვიღებ უცხო სიტყვებს,რომლებიც ალაგია სკაში ეტაპობრივად და ვუხსნი.
ელჩი.უბოძა.ულვაშებდაწკეპილი.ძღვენი

4 აქტივობა
მასწავლებელი მოდელი-2წთ
კითხვის ტექნიკაზე მუშაობა: მასწავლებლის საჩვენებელი კითხვა,ინტონაციით,გამომეტყველებით კითხვა.
5 აქტივობა-6 წთ
ტექსტის კითხვა მოსწავლეების მიერ ინდივიდუალური, წყვილებსა და ჯგუფებში კითხვა.
წუთშესვენება
 6 აქტივობა-3წთ
ტექსტის შეჯამება.პერსონაჟის აღწერის რუკა.
როგორ გამოიყურება პერსონაჟი?
პერსონაჟის მოქმედება
პერსონაჟის გრძნობები
სსსმ მოსწავლეს აქვს ილუსტრირებული დავალება,სადაც მიაწერს როგორია?
7 აქტივობა-6წთ
გამოყენებული იქნება
 1.აქტივობის ბარათები.:სიტყვის ცნების რუკა ( ახალი ლექსიკური ერთეულის გამოყენებით)
2.მოთხრობის რუკა .რა მოხდა დასაწყისში,შუა ნაწილში და ბოლოს.(ტექსის გაგება-გააზრება)
3. სიტყვის გამომძიებელი(ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობა)
4.ქცევის წესების შემუშავება სტუმრად ყოფნის დროს.(სხვისი ნივთი დაუკითხვადად აღება-წამოღებაზე)
5.ილუსტრაციებით ტექსტის აწყობა(ილუსტრაციაზე მუშაობა)ამ ჯგუფში იჯდება სსსმ მოსწავლე,რადგან ეს დავალება  მეტად მორგებული იქნება მის შესაძლებლობებზე.

ჯგუფური  მუშაობის  შეფასების   რუბრიკა(დანართი #1)

8 აქტივობა 5წთ
მოსწავლეები წარადგენენ საკუთარ ნამუშევარს და გააკეთებენ პრეზენტაციას. აკრევენ წინასწარ გამზადებულ კედლის გაზეთზე,რომელსაც აწერია სათაური „თაფლის წვეთი“. ასევე შეაფასებენ ერთმანეთს,რომელი ჯგუფი იყო ორგანიზებული,რომელმა  შეასრულა სწორედ სამუშაო.
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა(დანართი #2)

9 აქტივობა 4 წთ
შეჯამება-როგორია პერსონაჟი ბოლოს?
ემატება პერსონაჟის აღწერის რუკას
მისაღებია თუ არა მისი ქცევა?
რომელი ქცვის წესი დაარღვია?
შევიმუშავოთ ქცევის წესი,რომელიც დარვია ფუტკარმა და გამოვაკრათ თვალსაჩინო ადგილზე.
„სხვისი ნივთის აღებისას ვითხოვთ ნებართვას“
ვაკრავთ საკლასო წესების ადგილზე.
 10 აქტივობა  6წთ
შეჯამება:გამოხმაურება წაკითხულ ტექსტთან

მე შევამჩნიე,რომ.............
მე გამიჩნდა შეკითხვა...............
მაინტერესებს რატომ.............
ვერ გავიგე................
მე ძალიან მომეწონა................
მე წარმომიდგენია...............
მე გავიაზრე..............
მე გამაკვირვა.....................
მე რომ მოქმედი გმირი ვიყო...........


11. აქტივობა -1 წთ (ვაკრავ დაფაზე გამზადებულს)
საშინაო დავალება:დაწერონ ის ქცევის წესი,რომელსაც ყველაზე კარგად იცავენ.




შეფასება და თვითშეფასება
განმავითარებელი -- მასწავლებლის  ზეპირი  კომენტარი.
შეფასებისრუბრიკები (ჯგუფური მუშაობის;პრეზენტაციის  დანართი #1; #2)
დაკვირვების რუბრიკა #3
მასწავლებლის რეფლექსია
სასწავლო რესურსები
დაფა, ცარცი, პროექტორი , ნოუთბუქი , ფლირჩატი , მარკერები  , A4 ზომისფურცელები ,
შეფასების რუბრიკები (ჯგუფური მუშაობის და  პრეზენტაციის  დანართი #1; #2)  
მოსწავლეებზე ინდივიდუალური დაკვირვების რუბრიკა  დანართი #3
შედეგი











შედეგი სსსმ მოსწავლისათვის
მოსწავლეს შეუძლია:
ქართ.  II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს  ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
ქართ. II. 9. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის მარტივი სტრატეგიების გამოყენება.
ქართ. II. 10. მოსწავლეს შეუძლია  სხვადასხვა სახის მარტივი ინფორმაციული ტექსტების (მოსაწვევი ბარათის, დღის რეჟიმის,  სხვადასხვა ტიპის სიებისა  და სხვ.) შედგენა და გაფორმება კომპოზიციური მახასიათებლების დაცვით.


სსსმ მოსწავლეს შეუძლია:
            გააგრძელოს სხვის მიერ დაწყებულ კითხვა.
·         ტექსტზე დაყრდნობით ამოიცნობს პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას, თვისებებს);
·         გამოხატავს კონკრეტული პერსონაჟის ქმედებით აღძრულ ემოციებს.
·         ამოიცნობს წიგნის მარტივ სტრუქტურას: წიგნის ყდას, თავფურცელს ავტორისა და სათაურის მითითებით, ტექსტს, სარჩევს;
·         გამოყოფს მითითებულ ან საჭირო აბზაცს, ტექსტის დასაწყისსა და დასასრულს.
·         მუშაობს და თანამშრომლობს ჯგუფთან.





ჯგუფური  მუშაობის  შეფასების   რუბრიკა #1
კრიტერიუმები
სრულიად
ნაწილობრივ
განსავითარებელი
ჯგუფის მიერ სამუშაოს ორგანიზება.
ჯგუფში  ერთმანეთის  მოსმენა
დროის   ლიმიტი






პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა # 2
კრიტერიუმები
საჭიროების გაუმჯობესება
ფლობს ნაწილობრივ
ფლობს სრულყოფილად
შინაარსი
პრეზენტაცია თემის შესაბამისია.მოსწავლემ გარკვევით შეძლო თემატიკის
შესაბამისი ცოდნის სრულყოფილი დემონსტრირება. მოყვანილია ბევრი არგუმენტი, მაგალითი.
პრეზენტაცია ნაწილობრივ   შესაბამება თემას.
.შეძლო თემატიკის
შესაბამისი ცოდნის სრულყოფილი დემონსტრირება.  მოყვანალია რამდენიმე მაგალითი.
პრეზენტაცია არ არის თემის შესაბამისი.
აშეძლო თემატიკის
შესაბამისი ცოდნის სრულყოფილი დემონსტრირება. რგუმენტები საერთოდ არ აქვს.
ორგანიზებულობა
შინაარსის თანამიმდევრულობა აბსოლუტურად ლოგიკური და გამოკვეთილია. სრულადაა დაცულია ძირითადი სტრუქტურა (შესავალი, ძირითადი ნაწილი, დასკვნა)...
შინაარსის თანამიმდევრულობა გამოკვეთილია.  დაცულია ძირითადი სტრუქტურა (შესავალი, ძირითადი ნაწილი, დასკვნა)...
.მოსწავლემ ინორმაცია წარმოადგინა შესაბამისი თანმიმდევრობით
შინაარსის თანამიმდევრულობა არ არის გამოკვეთილი.  დაუცველია ძირითადი სტრუქტურა (შესავალი, ძირითადი ნაწილი, დასკვნა) მოსწავლის მიერ წარმოდგენილი ინფორმაცია დანაწევრებულია და უფრო მეტ ორგანიზებას მოითხოვს
ვერბალური კომუნიკაცია
მოსწავლე მეტყველებს გამართულად და თანმიმდევრულად . სამეტყველო ქცევა სრულყოფილად  შეესაბამება დასახულ საკომუნიკაციო ამოცანას.
მოსწავლე მეტყველებს გამართულად. სამეტყველო ქცევა ნაწილობრივ შეესაბამება დასახულ საკომუნიკაციო ამოცანას.
მოსწავლეს უჭირს გამართულად მეტყველება  და მისი სამეტყველო ქცევა არ შეესაბამება დასახულ საკომუნიკაციო ამოცანას.
არავერბალური კომუნიკაცია
მოსწავლე მუდმივად ამყარებს თვალის კონტაქტს აუდიტორიასთან. საერთოდ არ იყენებსპარაზიტ შორისდებულებს“.  სრულყოფილად ფლობს არავერბალურ კომუნიკაციას.          ემოციებს  და განცდებს გადმოსცემს სათანადო მიმიკით, მოძრაობით, ჟესტიკულაციით.
მოსწავლე  შეძლებისდაგვარად ამყარებს თვალის კონტაქტს აუდიტორიასთან.  არ იყენებსპარაზიტ შორისდებულებს“. ფლობს არავერბალურ კომუნიკაციას.          ემოციებს  და განცდებს შეძლებისდაგვარად გადმოსცემს მიმიკით, მოძრაობით, ჟესტიკულაციით.
მოსწავლე  ვერ ამყარებს თვალის კონტაქტს აუდიტორიასთან.  იყენებსპარაზიტ შორისდებულებს“. ვერ ფლობს არავერბალურ კომუნიკაციას.          უჭირს ემოციების  და განცდებს გადმოსცემა მიმიკით, მოძრაობით, ჟესტიკულაციით.
უკუკავშირის მართვა (კითხვა -პასუხი)
მოსწავლეს შუძლია სხარტი და ლაკონური პასუხით  უკავშირი   თანაკლასელებთან, მასწავლებელთან. ასევე  შეუძლია გასცეს დამატებით კითხვებს პასუხი პრეზენტაციის ბოლოს.
მოსწავლეს შუძლია  პასუხით  უკავშირი   თანაკლასელებთან, მასწავლებელთან. ასევე  შეუძლია შეძლებისდაგვარად გასცეს დამატებით კითხვებს პასუხი პრეზენტაციის ბოლოს.
მოსწავლე ვერ ახერხებს პასუხით  უკუკავშირს   თანაკლასელებთან, მასწავლებელთან. არ შეუძლია დამატებით კითხვებზე პასუხის გაცემა პრეზნეტაციის ბოლოს.
ჯგუფური მუშაობა (იმ შემთხვევაში თუ პრეზენტაცია ჯგუფურია.)
პრეზენტაციის.განხორციელებაში ჯგუფის ყველა წევრი თანაბრად მონაწილეობდა
.პრეზენტაციის განხორციელებაში ჯგუფის თითქმის ყველა წევრი თანაბრად მონაწილეობდა
პრეზენტაციის სამუშაოს დატვირთვა არათანაბრად იყო გადანაწილებული


































მოსწავლეთა  სასწავლო შედეგებზე დაკვირვების რუბრიკა #3



სახელი,გვარი
მოსმენის,ყურადღების კონცენტრაციის უნარის  განვიარების ხელშეწყობა;
პერსონაჟის ქცევის გარჩევა და ვარაუდების გამოთქმა
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება
თანამშრომლობა.ჯგუფური მუშაობა
ნუცა ამყოლაძე




დავით ბერია




მარიამ ბურჭულაია




ნინი ბუწაშვილი




ალექსანდრე ბჟოიანი




ნიკოლოზ გადაბაძე




გიგა გაჩეჩილაძე




ლიზი გაჩეჩილაძე




მარიამ გაჩეჩილაძე




მიხეილ გიორგაძე




ცოტნე გელაშვილი




თევდორე  გველესიანი




ანდრია გვეხიძე




სალომე დარსალია




დუდაშვილი ლუკა




ელიაშვილი ლუკა




ვაშაძე  ბარბარე




ვახტანგაძე მარიამი




ინმაძე ანასტასია




კიკვიძე მათე




კვარაცხელია გიორგი




მაქაძე ანა




ოთარაშვილი ლიზი




პატატიშვილი ნიკოლოზი




სპიცინი ნიკოლოზი




გიორგი ტაბატაძე




ფერაძე ნიკოლოზი




ფილიშვილი მარიამი




ნია ცალხელიშვილი








ჯგუფური სამუშაო ბარათები
 1.
სიტყვის გამომძიებელი
სიტყვა
ჩემი განმარტება
წინადადება ტექსტიდან















2.                                                 
                   მოთხრობის რუკა
ინსტრუქცია:შეავსე უჯრები ტექსტის მიხედვით

რა მოხდა დასაწყისში?
 






რა მოხდა შუა ნაწილში?

რა მოხდა ბოლოს?
                                          





  3.
 სიტყვის ცნების რუკა
სიტყვა






ილუსტრაცია
განმატრება










ასოციაცია


საზოგადოებაში ყოფნის დროს შემუშავებული
ქცევის წესები

                       4.






















5.
დაჭრილი ილუტრაციის აწყობა და საჭირო სიტყვების ჩაწერა.




სსსმ მოსწავლის დავალება შეჯამების დროს.
ნაწარმოების  მიხედვით როგორია   ფუტკარი?  ჭიანჭველას?

                                                                  






ნაწარმოების  მიხედვიღ როგორია ჭიანჭველა?




შიდა დაკვირვების გაკვეთილის გეგმის  შაბლონი

გაკვეთილის თემა
„მყუდრო“
საგანი
ქართული
მასწავლებლის სახელი და გვარი
ნინო ქიმერიძე
სწავლების საფეხური / კლასი
III/
მოსწავლეთა პროფილი
29 მოსწავლე
დრო
45წთ
სასწავლო მიზნები


   შეძლებენ ლექსიკურ ერთეულებზე დაყრდნობით ტექსტის გაგება-გააზრებას.   პერსონაჟის     ქცევის   შეაფასებასსაკუთარ გამოცდილებასთან დაკავშირებას. წერის სტრატეგიების მართებულად გამოყენება

ესგ-თან კონკრეტული კლასის მისაღწევ შედეგებთან შესაბამისობა





მისაღწევი შედეგები ესგ. მიხედვით სსსმ მოსწავლისთვის
ქართ.დაწყ.(I).3. მოსწავლემ უნდა შეძლოს პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა ტექსტის თემის, მასში განხილული საკითხების მიმართ; მხატვრული ნაწარმოების პერსონაჟ(ებ)ის, მისი/მათი ქცევის შეფასება და საკუთარი თვალსაზრისის ახსნა.
 ქართ.დაწყ.(I).7. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის ტექსტების წაკითხვა და გაგება-გააზრება;
ქართ.დაწყ.(III).15



მოსწავლემ უნდა შეძლოს წრის ნაცნობი სტრატეგიების გამოყენება მიზნის შესაბამისად.
ქართ.  გააგრძელებს სხვის მიერ დაწყებულ კითხვას.
·         ტექსტზე დაყრდნობით ამოიცნობს პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას, თვისებებს);
·         გამოხატავს კონკრეტული პერსონაჟის ქმედებით აღძრულ ემოციებს.
·         ამოიცნობს წიგნის მარტივ სტრუქტურას: წიგნის ყდას, თავფურცელს ავტორისა და სათაურის მითითებით, ტექსტს, სარჩევს;
·         გამოყოფს მითითებულ ან საჭირო აბზაცს, ტექსტის დასაწყისსა და დასასრულს.




მოსწავლეთა წინარე ცოდნა










სსსმ მოსწავლის წინარე ცოდნა
შინაარსობრივად მსგავსი ნაწარმოებების გაგება-გააზრება. ღირებულებების ამოცნობა ,ქცევის განსაზღრა.
·         წარმოაჩენენ ნაწარმოების პერსონაჟს სხვადასხვა კუთხით (მიუთითებენ მის როგორც დადებით, ისე უარყოფით თვისებებზე).  
·         ისმენენ მხატვრულ ნაწარმოებს და გამოხატავენ საკუთარ ემოციებსა და შთაბეჭდილებებს;
·         განასხვავებენ საგანთა / მოვლენათა გარეგნულ და შინაარსობრივ მახასიათებლებს;
·         აჯგუფებენ ინფორმაციას კონკრეტული ნიშნით;
·         ტექსტის მთლიანი გააზრების საფუძველზე გამოაქვ დასკვნა.
·         გააზრებულად აკავშირებენ სათაურს ტექსტთან.


მასწავლებლის მითითებით შეუძლი,მასწავლებლი მიერ წაკითხულ ტექსტში მონაკვეთის წაკითხვა ,გაგება.
იყენებს კითხვის მარტივ სტრატეგიებს.ილუსტრაციის მიხედვით ამოიცნობს ტექსტის შესაძლო შინაარსს.


გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
აქტივობა-1 
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
აქტივობა-2   5წთ
გამოწვევა:






ფურცელზე წერია სიტყვა,რომელიც არის ტექსტის სათაური.მასწავლებელი ამოაბრუნებს საწყის ასოს .
ყოველი ასოს დანახვისას გაიხსენეთ ის სიტყვები რაც სითბოს და სიცივეს გახსნებთ.
მაგ:მ--მზე.უ-უდაბნო......რასაც გაიხსენებენ
ბოლოს ნახავენ სრულ სახელს.
რას ნიშნავს სიტყვა მყუდრო?დავასახელოთ 5 სიტყვა

მყუდრო
 









                   სიტყვა მყუდროს დროს  გავააქტიურებ თემებით სწავლების კვირის  თემას -სიანთლე და ჩრდილი                                           


აქტივობა-3--   3წთ
გაკვეთილის თემა „მყუდრო.“სათაურის მიხედვით მოსწავლეები გამოთქვამენ თავიანთ აზრს.
პასუხების შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებთან ერთად აზუსტებს გაკვეთილის თემას და მიზანს.
  სიტყვა მყუდროს დროს  გავააქტიურებ თემებით სწავლების კვირის  თემას -სიანთლე და ჩრდილი                                           
აქტივობა-4----5წთ
ლექსიკურ ერთეულებზე დაკვირვება.დაფაზე გაიკვრება სიტყვები,რომლებსაც ექნება პირამიდის ფორმა.იქვე იქნება იმავე ფერში განმარტებები,მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეს,რომ დაეხმაროს და მოუძენოს განმარტება.




            თვალების წკურვა

   ჩაიბუდეს


გაინაბა

           წატუსტუსდა
 












აქტივობა-5-   8წთ
მასწავლებლის მიერ ტქსტის გაცნობა.ტექსტის მიმოხილვა.
ტექსტის კითხვა ,ინდივიდუალურად,წყვილებში
წაკითხულის შეჯამება -მოვლენათა საათი
აქტივობა 6   -10 წთ
ჯგუფური სამუშაოს დაწყებამდე მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს, თუ რაში შეფასდებიან ისინი, ასევე მოსწავლეები იხსენებენ ქცევის წესებს.
1 ჯგუფი- სიტყვათა გამომძიებელი
2 ჯგუფი-მიეცი რჩევა მურას,როგორი ქცევა იქნებოდა მართებული?
3 ჯგუფი-პერსონაჟის ცვლილება
4 ჯგუფი-კომიქსის შექმნა
5ჯგუფი-მოვლენის აღწერა

სსსმ მოსწავლეს აქვს ილუსტრირებული


აქტივობა-8
პრეზენტაცია- 8წთ
 მასწავლებელი ჯგუფებისთვის მიცემული სამუშაობის შესრულების შემდეგ, შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით ყველა ჯგუფისგან გამოიკითხავს შესრულებულ დავალებას.
მოსწავლეეები  გააკეთებენ პრეზენტაციას და შეაფასებენ ნამუშევარს როგორც ჯგუფებში,ასევე ინდივიდუალუურად პრეზენტარორს.
აქტივობა - 9  -6წთ   შეფასება-შეჯამება
მოსწავლეები იტყვიან საკუთარ მოსაზრებებს რას ფიქრობენ ნაწარმოების ირგვლივ და რა იციან,თუ მსგავს სიტუციაში აღმოჩნდებიან.

მე ვფიქრობ...

მე ვიცი...
 







მოსწავლეებს მასწავლებელი აფასებს განმავითარებელი კომენტარებით წინასწარ შემუშავებულ რუბრიკებზე დაყრდნობით.














მოსწავლეთა შეფასება, თვითშეფასება/ურთიერთშეფასება (ასეთის არსებობის შემთხვევაში)
განმავითარებელი-მასწავლებლის ზეპირი კომენტარი.შეფასება მოხდება ეტაპობრივად.
სასწავლო რესურსები
დაფა, ცარცი , ფლირჩატი , მარკერები  , A4 ზომისფურცელები ,
შეფასების რუბრიკები (ჯგუფური მუშაობის და  პრეზენტაციის  დანართი #1; #2)  
მოსწავლეებზე ინდივიდუალური დაკვირვების რუბრიკა  დანართი #3
მასწავლებლის თვითშეფასება
განმავითარებელი -- მასწავლებლის  ზეპირი  კომენტარი.
შეფასებისრუბრიკები(ჯგუფური მუშაობის;პრეზენტაციის  დანართი #1; #2)
დაკვირვების რუბრიკა #3
მასწავლებლის რეფლექსია
შედეგი







შედეგი სსსმ მოსწავლისათვის
მოსწავლეს შეეძლება სხვადასხვა ტიპის ტექსტის გაგება-გააზრება.დიაგრამების საშუალებით ტექსტის გაშლა.პრობლემის ამოცნობა .წერის სტრატეგიების მართებულად გამოყენება


სსსმ მოსწავლეს შეუძლია:
            გააგრძელოს სხვის მიერ დაწყებულ კითხვა.
·         ტექსტზე დაყრდნობით ამოიცნობს პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას, თვისებებს);
·         გამოხატავს კონკრეტული პერსონაჟის ქმედებით აღძრულ ემოციებს.
·         ამოიცნობს წიგნის მარტივ სტრუქტურას: წიგნის ყდას, თავფურცელს ავტორისა და სათაურის მითითებით, ტექსტს, სარჩევს;
·         გამოყოფს მითითებულ ან საჭირო აბზაცს, ტექსტის დასაწყისსა და დასასრულს.
·         მუშაობს და თანამშრომლობს ჯგუფთან.














ჯგუფური  მუშაობის  შეფასების   რუბრიკა #1
კრიტერიუმები
სრულიად
ნაწილობრივ
განსავითარებელი
ჯგუფის მიერ სამუშაოს ორგანიზება.
ჯგუფში  ერთმანეთის  მოსმენა
დროის   ლიმიტი




პრეზენტაციის შეფასების რუბურიკა:დანართი #2
კრიტერიუმები
გასავითარებელი
განვითარების საწყისი ეტაპი
განვითარებული
სრულად განვითარებული
თემის გასაგებად წარმოდგენას
ბუნდოვანია, საუბრობს დაბნეულად
მხოლოდ ნაწილობრივ გასაგები, მოითხოვს დამატებით განმარტებებს
გასაგებია, მაგრამ არის ხარვეზები, ითხოვს დაზუსტებას
წარმოდგენილი საკითხი ნათელი და გასაგებია, დამაჯერებელია
ლოგიკურობას
ლოგიკა დარღვეულია, არ არის კავშირი ნაწილებს შორის
ზოგიერთ ადგილას აკლია ლოგიკურობა, ზოგჯერ არათანაბარია
ძირითადად ლოგიკურია და თანმიმდევრულია, მაგრამ მკაფიოდ არ გამოყოფს ნაწილებს
ლოგიკურია და კარგად ჩამოყალიბებული
დასკვნებს
 დასკვნები არ არის გაკეთებული გაანალიზებული.
დასკვნები ულოგიკო, გაუმართავი და გაუანალიზებელია.
ლოგიკურია, მაგრამ ყველა საკითხი არ განიხილება. აკლია ანალიზი.
 დასკვნები ლოგიკური და დამაჯერებელია, განხილული და გაანალიზებულია ყველა საკითხი
აუდიტორიასთან კონტაქტი
ვერ ამყარებს კონტაქტს, საუბრობს გაურკვევლად
პერიოდულად ცდილობს აუდიტორიის ყურადღების მიპყრობას
გრძნობს აუდიტორიას და ძირითადად კონტაქტს ამყარებს
ფლობს აუდიტორიას, ადეკვატურად რეაგირებს მის რეაქციებზე, ეფექტურად იყენებს ვერბალურ და არავერბალურ კომუნიკაციას
პასუხები აუდიტორიის წინაშე
უჭირს პასუხების გაცემა
პასუხები არ არის სრულყოფილი
თითქმის ყველა კითხვას პასუხობს
სრულყოფილად პასუხობს ყველა კითხვას








მოსწავლეთა  სასწავლო შედეგებზე დაკვირვების რუბრიკა #3






სსსმ მოსწავლის დავალება შეჯამების დროს.
ნაწარმოების  მიხედვით როგორია   მურია? 


დააკავშირე სიტყვები:
ქათმები                             ღტუტუნებენ
გოჭები                              კნავის
ჩიტები                              კაკანებენ
ფისო                                 ყეფს
მურია                                ჭიკჭიკებენ




კრიტერიუმები
აქტიური მონაწილეობა
ყოველთვის მონაწილეობს  და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას
ყოველთვის მონაწილეობს
ხშირად მონაწილეობს
იშვიათად  ან საერთოდ არ მონაწილეობს
გამართული და სწორი მეტყველება
გამართულად მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ–გამომსახველობით საშუალებებს
გამართულად მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს
იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ–ნაკლებად გამართულად საუბრობს
არ იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს
საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა
ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას
თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას
სირად ახერხებს საკუთარი აზრის დასაბუთებას
უჭირს გამართულად საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს
სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას
უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.
უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის საუბრის დამთავრებას































მე და საზოგადოება
https://emis188-my.sharepoint.com/personal/kimeridze_nino_teachers_gov_ge/_layouts/15/WopiFrame.aspx?sourcedoc={411339a2-c27d-4a01-9b3b-bedaa089e291}&action=edit&wd=target%28_Collaboration%20Space%2FUsing%20the%20Collaboration%20Space.one%7Ca77dad21-3869-44b2-9a2d-c285348ae3f8%2F%E1%B2%9B%E1%83%94%E1%83%93%E1%83%98%E1%83%90%20%E1%83%93%E1%83%90%20%E1%83%98%E1%83%9C%E1%83%A4%E1%83%9D%E1%83%A0%E1%83%9B%E1%83%90%E1%83%AA%E1%83%98%E1%83%90%7C04ab4715-ce49-4cc0-9a1a-3ba126fe7be5%2F%29

0 коммент.:

Отправить комментарий

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates